12 april 2009 14:53
Kontakt. Organisation Formular Cricket Udstyr
| Flere nyheder | International | Arkiv | Dommerplan |
 
Turnering
Resultater
Stillinger
Statistik
Klubber
Features
Links
Kalender
Cricket Love
Forty XL
Hvad Er Cricket?
Dommere
Debat


MEDDELELSER mv

 U13/U15/U17
 U19/U23/SENIOR
 U11/U12
 UDDANNELSE
 KLUBUDVIKLING
 STÆVNER
 PLAN 2010

 

  Et splitsekund - og kampen er afgjort - RESULTATER 25. MAJ
 

Michael Pedersen bar Herning mod AB, Skanderborg presset

En begivenhed, der tager et splitsekund – der er helt afgørende for hvad der foregår de næste tre timer.
Dem er der mange af med mere eller mindre fatale konsekvenser. AB følte det særdeles fatalt, da holdets keeper tabte en chance – i brysthøjde – på Herning-halvlegens første bold på Michael Pedersen, der fortsatte med at score 101 not out ud af 173 points for 6 gærder. Kun to andre over 10.

Det var den fra KB indvandrede Farouqh Shezad, der kastede, og det gav igen anledning til at spørge om,  hvorfor de indvandrerbaserede hold i Københavnsområdet hvert eneste år lider under så mange utilfredse spillere, der skifter til en anden klub. Den klub forlades så af andre utilfredse spillere, der så ofte skifter til den klub, som de utilfredse spillere forlod !!!!! Der er ikke meget, der tyder på, at disse spillere har forstået at klubsystemet kræver en vis loyalitet for at bestå. For dem synes det, at det at spille i en klub svarer til at købe et abonnementskort i  fitnescentret.

Tilbage til kampen. AB indledte med 171 på de pænt klippede bane på AB.  Det er sådan en score nu om stunder, der oftest ikke er hel nok.
Det var den heller ikke, men havde formentlig været det, hvis den stakkels keeper havde været mere forberedt på den fart, Michael Pedersens kant sendte åbningskasteren Shezads bold i favnen på ham. Michael Pedersen spillede bagefter chancefrit, men er og bliver sårbar på bolde udenfor offpinden.

-Vi spillede en cricketkamp – og dog -  knap nok - det var nærmest som vi legede sagde en  Jörg Krüger fra Husum, der vel bedst kan betegnes som fatalist. Det er noget med, at det der nu engang skal ske, det kan man alligevel ikke gøre noget ved.    Esbjerg var på besøg og ryddede hjemmeholdet for 104 på 27 overe. Esbjerg behøvede kun 18 overe for at passerede uden gærdetab. Mads Schmidt 73x og Zeshan Shah 15x. Vi er ikke helt sikre på træningsfliden i  Husum, men det er selvfølgelig heller ikke sjov at rejse sig efter de sinkaduser holdet får.
Gerrit Müller forventes klar om 14 dage, mens Mark Brodersen først  påregnes klar efter sommerferien. Så lysner det.  Indtil da gælder det om, at komme først til gærdet !!

Nørrrebro pressede Skanderborg helt ud i sidste over, hvor jyderne manglede omkring 5 points. Skanderborg var oppe på at skulle score 5 points  de sidste 4-5 overe, men de havde Morten Hedegård inde og så er målet jo opnåeligt.
Skanderborgs Rizwan Mahmood spillede for anden dag i træk en god halvleg (44) og Skanderborg vandt med 3 gærder og er fortsat ubesejret efter en dobbelttur, hvor de var væsentlig mere pressede mod Nørrebro – uden sejre – end mod mestrene.

1.       Division

Ålborg beviste at de er værdige til at være i rækken – på hjemmebane. Holdet spillede en udmærket kamp mod Albertslund og præsterede 195 mod Albertslund. Ikke helt nok. Albertslund indledte med 236, men alligevel en opmuntring.

Kolding fortsatte stimen af gode resultater. Hvad ”Morilderne” var for Hjørring er tilsyneladende ”Pedersenerne” for Kolding. Familien scorede sammenlagt 110 ud af den vindende total på 193/4 mod Køge. Faderen Peder 14 og sønnernes score kan ses i resultatlisten. Træneren Peter Earl er en virkelig forstærkning på kastesiden (4/30).  Kolding passerede i over nr. 46.

Resultater

Nørrebro – Skanderborg  (0-2). Skanderborg vandt med 3 gærder.
Nørrebro 186/8 (Javed Taugir 35, Aftab Ahmed 30, Søren Kirk 2/32).
Skanderborg 187/7 (Rizwan Mahmood 44x, Morten Hedegård 34x, Faisal Siddique 3/29)

Husum – Esbjerg (0-2). Esbjerg vandt med 10 gærder.
Husum 104 (Finn Gerckens 32x, Claus Hansen 3/16).
Esbjerg 105/0 Mads Scmidt 73x)

AB – Herning (0-2).Herning vandt med 3 gærder.
AB 171 (Naweed Myhad 48x, Atif Riaz 45, Farouqh Shezad 30. Thony Hadersland 3/54).
Herning 172/6 (Michael Pedersen 101x, Troels Thøgresen 23, Khuram Hayyat 2/29)

1.       Division

Ålborg – Albertslund (0-2). Albertslund vandt med 41 points.
Albertslund 236 ( Fayyad Bin Saeed 71, Dean Blanche 3/25, Peter Thorup 3/45). Ålborg 195 (Chr. Dirkov 41, Theo Cupido 37, Peter Thorup 29, Aseem Sohail 3/50).

    

Kolding – Køge. Kolding vandt med 6 gærder.
Køge 192 (Tommy Jespersen 56, Ole Olsen 34, Peter Earl 4/30).
Kolding 194/4 (Martin Pedersen 57x, Minik Pedersen 39, Jørgen Nielsen 2/45)

 

   
D.C.F | Turneringsplan | Kalender | Resultater | Stillinger | Links | Udvalg | Klubadresser | Arkiv | Statistik |

designed by: webManiacs