20 maj 2007 22:30
Kontakt. Organisation Formular Cricket Udstyr
| Flere nyheder | International | Arkiv | Dommerplan |
 
Turnering
Resultater
Stillinger
Statistik
Klubber
Features
Links
Kalender
Cricket Love
Forty XL
Hvad Er Cricket?
Dommere
Debat


MEDDELELSER mv

 U13/U15/U17
 U19/U23/SENIOR
 U11/U12
 UDDANNELSE
 KLUBUDVIKLING
 STÆVNER
 PLAN 2010

  Knækket gearstang, havareret tromle og ingen græspitchpremiere
 

Alt var imod premieren på cricket på græspitch i eliterækken - og det fortæller lidt om, hvilke udfordringer en græspitch skaffer en klub på halsen. Udfordringer er det, som i tidligere tider hed  problemer, men det kommer nu ud på det samme. Men konsulenterne kalder det udfordringer og får 2.000 kr. plus moms i timen for at fortælle det til de måbende medarbejdere, og firmaerne betaler dem, selvom de ikke er til at holde ud at høre på.

Nåh – men til sagen.

Svanholm - KB skulle have været spillet på græs. Dagen forinden blev pitchen rullet, reservegroundsman Glenn Larsen satte tromlen i gear, hvilket den aldrig kom ud af. Han hev i gearstangen med så stor kraft at den solide støbejernsgearstang røg midt over. Tromlen stod parkeret støt og sikkert lige op ad pitchen, hvor den formentlig vil stå længe – uden gearstang.

Vejret med regn de første par timer var nu heller ikke lørdag til græspitch, så selv uden tromle havde man såmænd nok ikke spillet på den.

Svanholm - KB kom i gang så sent, at det kun blev til 2 x 38 overe. Svanholm scorede formentlig lige så mange på de 38 overe, som havde det været 50, nemlig 230/5. Det var først i over nr. 27, hvor Max Overgård og James Monitz kom sammen, at KB måtte slippe grebet.  Men disse to herrer scorede 107 på ca. 10 overe. Monitz er ukendt bortset fra i de lavere rækker, hvor han for Soranerne har molesteret mangen en modstander. Den 33. årige skolelærer af australsk oprindelse, men med engelsk pas, siger beskedent at han aldrig har spillet cricket på højere niveau i Australien, men rent faktisk ligner han en, der har gjort det. Voldsom slagkraft og godt øje ligesom, der ikke er rigtig noget at sige til teknikken. På 10 overe scorede han 54x, mens Max Overgård brugte længere til sine 76. Utroligt, at han har fået lov til at løbe rundt tre år her i landet uden at blive shanghajet af en eliteklub.

KB, der er stærkt forynget, havde realistisk set ikke mange muligheder for at overgå den score og endte med 98 for kun 9, da stakkels Arshad Kahn måtte hjælpes ud fra marken med helbredsproblemer og hverken kunne batte eller bowle.  Thomas Hansen 3 for 9.

Vi skulle hilse at sige fra Svanholms regnskabsfører Martin Jørgensen, at han var godt og grundigt træt af for 3.kamp i træk i eliterækken at være uden kollega fra modstanderholdet. Men spørgsmålet er om Jørgensen, der har 25 års jubilæum i år ikke hører til en uddøende race, som man skal pleje om, så den kan blive mangfoldig igen

Husum havde hjemme besøg af Glostrup og må have strammet gevaldigt op på kastning og markspil siden besøget i København.  I hvert fald måtte Glostrup hen i over nr. 47, førend Husums indledende 164 for 8 var passeret. Og Glostrup var da presset ikke så lidt, da holdet havde mistet 5 gærder for 81, men Rasmus Kofoed (34) og Henrik Hansen (ham igen) med 43x battede gevinsten hjem. Hauke Müller mente at Husum havde vundet, hvis de ikke havde afleveret 25 ekstra, men det er nu dagligdags nu om stunder. Glostrup leverede nu kun 12. Det glædelige for Husum var at det var ungdomsbrigaden med Boldt og Blumenau junior, der spillede så godt til sidst, at tavlen blev acceptabel.

 

1.       Division

AB II besøgte Albertslund og i og med, at AB II måtte i marken først kom der da lidt udfoldelser ud af det – i hvert fald fra Albertslunds side.

Her scorede det formentlig for evigt fortabte talent Asif Amjad 93 og tog bagefter 3 for 15.

 

Resultaterne

Eliterækken

Svanholm KB (2-0). Svanholm vandt med 32 points. (2 x 38 overe). 
Svanholm 230/5 (Max Overgård 76x, James Monitz 54x, Shaun Gannon 29, Zishan Shah 27, John Møller 2/25).
KB 98
(Thomas Hansen 3/9).

Husum Glostrup (0-2). Glostrup vandt med 4 gærder.
Husum 164/8 (Gerrit Müller 35, Kasper Blumenau 22x, Lars Flemming Boldt  20, Søren Jensen 4/35).
Glostrup 165/6 (Henrik Hansen 43x, Rasmus Kofoed 34)

1.       Division

Albertslund AB II (2-0). Albertslund vandt med 176 points (2 x 40 overe) . Albertslund  243/5 (Asif Amjad 93, Mohammed Atif 60).
AB II 67 (Umair Butt 2/7,Asif Amjad 2/13)

 

 

   
D.C.F | Turneringsplan | Kalender | Resultater | Stillinger | Links | Udvalg | Klubadresser | Arkiv | Statistik |

designed by: webManiacs