08 juli 2008 18:30
Kontakt. Organisation Formular Cricket Udstyr
| Flere nyheder | International | Arkiv | Dommerplan |
 
Turnering
Resultater
Stillinger
Statistik
Klubber
Features
Links
Kalender
Cricket Love
Forty XL
Hvad Er Cricket?
Dommere
Debat


MEDDELELSER mv

 U13/U15/U17
 U19/U23/SENIOR
 U11/U12
 UDDANNELSE
 KLUBUDVIKLING
 STÆVNER
 PLAN 2010

  Lars Flemming Boldts 113 mod MCC
 

Hvad der i begyndelsen så slemt ud for det danske U-19 hold mod MCC i englændernes første kamp i Danmark i år  endte med at blive en stor opmuntring.
Ganske vist tabte danskerne med 132 points, men det er vel ikke uventet, når et U-19 hold møder MCC med 3 tidligere countyspillere.

Men at se Husums Lars Flemming Boldt med den nydeligste batføring aldeles uimponeret score 113 not out – det var stort ganske enkelt. Og hvis Husums stortalent så også kunne/ville løbe mellem gærderne og presse store enere til toere, så var han såmænd endt med 150. Men hvorfor være kritisk, når man ser et dansk stortalent få et gennembrud.


En dag Las Flemming Boldt nok aldrig vil glemme.Han klappes ud efter sine 113 not out mod MCC

Kampen skulle være spillet  på græspitchen, og den var sådan set også perfekt. Men regnen havde gjort de omkringliggende pitche til mudder og skulle man have spillet på græs kunne det højst have været en 2 x 20 overe. Så sent var arealet tørt.
På den hurtige kunstgræspitch tonsede MCC`s åbnere bolden ud af banen. Darren Bicknell med omkring 15.000 points i en lang county karriere var nærmest stillestående i forhold til M .J. Wright, der er coach i MCC og som har spillet i fem forskellige counties – uden nogensinde at skabe sig en stabil karriere. Men her bare hældte han de unge fartbowlere ud af banen og MCC holdt et scoringstempo på 10-11 pr. over, så det så slemt ud for danskerne.

Men Wright havde fået tilfredsstillet sine lyster efter at have lavet 119 og gav sit gærde væk til sidst til Suleman Arshad. Scoren var da 188. Bicknell gik vist ikke frivilligt, men pludselig var der hul. De danske spinnere havde et helt andet tag på de næste og det så ud til at MCC kunne holdes under 300, men ottendegærdet producerede 70-80 points. Suleman Arshad, KB (4/54 på 10) og Taha Ahmed, Svanholm (3 for 43 på 10) kunne i høj grad være stolte over deres indsats ikke mindst i lyset af den lynhurtige bane, hvor der ikke er mange græsstrå tilbage i tørken.

MCC`s 350/9  var selvfølgelig ikke nogen opnåelig score for danskerne og det så ud til at blive pinligt, da de engelske fartbowlere havde fjernet de fire første for 28. Men Husums Boldt stod der og ind til ham kom Svanholms Taha Ahmed. Sammen hævede de med 101 points, førend Ahmed gik i en besynderlig halvleg. Glimrende i begyndelsen, men til sidst kunne han knap lægge bat på bolden. Måske blev han forvirret af den engelske dommer, hvis præstation var unik. De skæveste bolde blev ikke dømt udenom, men pludselig blev han inspireret og dømte udenom på bolde han tidligere havde accepteret. Det er simpelthen ikke rimeligt overfor gærdespillerne.

Den danske dommer Bent Nielsen havde at denne englænder fået at vide, at der blev dømt efter MCC-regler.  Hvorfor denne ældre englænder ikke kan finde ud af at bruge de internationale en dages regler i en 50 overes kampe er en gåde. Nu kunne det være fuldstændig ligegyldigt her, men alligevel….
Nogen må tale med denne dommer før kampene mod landsholdet. Ellers bliver det en ren brokkeaffære, der alene kommer til at gå ud på at fokusere på dommerens besynderligheder.

Tilbage til kampen.   Efter at Ahmed var gået fortsatte Boldt med skiftende makkere og bragte danskerne på 218 for 7 ved lukketid.

-Og hvordan går det så med dette MCC-hold  mod det danske landshold på onsdag og torsdag på Svanholm park. Tja – landsholdet kunne vel også score 350 mod det danske U-19 hold og når det kommer forbi de engelske åbningskastere, ser MCC-kasteangrebet ikke skræmmende ud.  Men det bliver et par udmærkede kampe – skal vi gætte på meget lige – særligt fordi den normale anfører Frederik Klokker efter sigende ikke kommer med. Bobby Chawla erstatter ham på anførerposten.

MCC instruerer i morgen danske talenter i Solvangsparken i løbet af dagen og spiller 20x20 mod Glostrup combined fra kl. 17.00

SCORECARD

Artikel om kampen fra MCC Lords

 

 


og holdkammeraterne gratulerede på det varmeste

 


Lidt forgæves springteknik fra Darren Bicknell


Taha Ahmed og Lars Flemming Boldt i deres gærdestand på 101

   
D.C.F | Turneringsplan | Kalender | Resultater | Stillinger | Links | Udvalg | Klubadresser | Arkiv | Statistik |

designed by: webManiacs