27 juli 2008 22:33
Kontakt. Organisation Formular Cricket Udstyr
| Flere nyheder | International | Arkiv | Dommerplan |
 
Turnering
Resultater
Stillinger
Statistik
Klubber
Features
Links
Kalender
Cricket Love
Forty XL
Hvad Er Cricket?
Dommere
Debat


MEDDELELSER mv

 U13/U15/U17
 U19/U23/SENIOR
 U11/U12
 UDDANNELSE
 KLUBUDVIKLING
 STÆVNER
 PLAN 2010

  ”ONE – MAN – SHOW” FRA KLOKKER VAR IKKE NOK MOD IRLAND



Selv om anfører Frederik Klokker lavede en flot halvleg på 85 points , inklusive nogle flotte drives ifølge en ECC- reporter, var det ikke nok til sejr over EM-favoritten Irland.


© CricketEurope

For en gang skyld fik vi ikke etableret en eneste ordentlig gærdestand bortset fra en mindre stand med 7-gærdet Klokker og Morten Hedegaard, sidstnævnte spillede i øvrigt sin landskamp nummer 74 mod Skotland.

Vores halvleg på 179 for 9 på 50 overs var selvfølgelig ikke en vinderinnings, og Irland fik da også en perfekt start med 77 points på tavlen efter de første 17 overs, inden Lars Hedegaard fik held med sin gode konstante kastning som resulterede i 2 hurtige ben – for. Lars spillede nemlig sin 50 landskamp her mod Irland - tillykke. Herefter kom den danske spirit noget bedre med, og de irske gærdespillere måtte kæmpe hårdt for at gøre arbejdet færdigt. Vi skulle helt hen til der manglede 4 over før Irland passerede for tabet af 5 gærder.

Holdleder Roland beretter , at det danske hold fik stor ros af værterne for et godt markspil og fightervilje, som vi jo rigelig for brug for i de sidste 3 kampe.

Lidt ærgerligt at vores gærdespil blevet præget af noget af et ” One – man- show” i form af Frederik Klokkers flotte, men enlige innings. Hvis vi som vanligt havde battet mere bredt, havde vi haft en vinderchance i denne kamp.

Efter en hviledag går det i morgen mandag løs mod Italien, der har overrasket alt og alle med blandt andet en gang farlig og flot åbningsbowling, som vi ikke skal undervurdere , Det gjorde Hollænderne formentlig, og det gav som tidligere nævnt den største EM overraskelse i mange år, da det lykkedes italienerne at besejre det hollandske hold.

Det danske hold har nok at kæmpe for. Hvis vi vinder de 3 sidste kampe giver det sandsynligvis en bronzemedalje.
Vores trup er nu skrumpet ind til 13 spillere. Holdleder Ole Roland har i dag været med Rizwan Mahmood på sygehuset i Dublin for at få klargjort Rizwans håndskade, som han fik i kampen i går mod Irland. Det viste sig desværre, at Rizwan nok har slået en flig af en knogle i højre hånd, og den er nu lagt i gips og skal til opfølgende lægeundersøgelse i Danmark.

Bortset fra dette uheld, meldes der en god og positiv stemning i den danske lejr før de sidste 3 kampe.

Mon ikke landstræneren i morgen mod Italien vil benytte slowbowleren Bashir Shah, som ikke endnu har været i kamp pga. sin lange bortrejse til Pakistan, så han mangler vel kamptræning.
Men han kan godt gå hen og blive det store udråbstegn mod Italien.

Jørgen Jønsson

 

   
D.C.F | Turneringsplan | Kalender | Resultater | Stillinger | Links | Udvalg | Klubadresser | Arkiv | Statistik |

designed by: webManiacs