13 februar 2006 22:18
Kontakt. Organisation Formular Cricket Udstyr
| Flere nyheder | International | Arkiv | Dommerplan |
 
Turnering
Resultater
Stillinger
Statistik
Klubber
Features
Links
Kalender
Cricket Love
Forty XL
Hvad Er Cricket?
Dommere
Debat


MEDDELELSER mv

 U13/U15/U17
 U19/U23/SENIOR
 U11/U12
 UDDANNELSE
 KLUBUDVIKLING
 STÆVNER
 PLAN 2010
    GLOSTRUPS FASTELAVNSSTÆVNE
 

Pernille og David Borchersen havde stablet et flot mini- og mikroputstævne på benene i Hvissinge-hallen. Efter en fastelavnsbolle og en kakaomælk gik det løs for de 8 deltagende hold i mere end 4 timer. Hvert hold spillede 3 kampe og flere nye piger fra Glostrup og Svanholm deltog for første gang. Glostrup skænkede 2 bat til 1 fremtrædende spiller i hver pulje. Efter turneringen blev der traditionen tro slået katten af tønden. Mikroputterne viste stor styrke i tøndeslagningen og var trods deres størrelse de første, der fik kåret en kattedronning. Helt imponerende var det dog at en af stævnets yngste deltagere, Hasnat på 6, blev kattekonge i Mikroputrækken.

I miniputrækken spillede AB en rigtig gyser af en finalekamp mod Køge, som blev afgjort på kampens sidste bold. Køge skulle lave 6 point for at vinde på den sidste bold og efter en udenom, som resulterer i et frit kegleslag slog Joakim Rasmussen, Køge flot bolden direkte op på bagvæggen. I miniputrækken er bolden dog stadig i spil efter en sekser (pga. af den korte afstand bagvæggen), hvorefter man stadig kan blive grebet- og løbet ud. Et flot greb fra væggen af AB's Faizan resulterede i at alle AB's spillere endte i en jubelskrigende bunke ovenpå hinanden og fortjent fik guldmedaljerne om halsen.

Miniputrækkens placeringer

1. AB - 6 point

2. Køge - 4 point.

3. Svanholm Blå - 2 point

4. Glostrup - 0 point

I mikroputrækken var det meget jævnbyrdigt og alle slog alle. Albertslund som sluttede på sidstepladsen kunne prale af at have slået vinderne fra det kombinerede hold fra Køge og Glostrup. Det var især dejligt at se at 6 piger stillede op i denne række og at den ene Mette Rasmussen fra Køge vandt battet for den mest fremtrædende spiller.

Mikroputrækkens placeringer

1. Køge/Glostrup - 4 point

2. Svanholm Grøn - 4 point

3. Svanholm Rød - 2 point

4. Albertslund - 2 point

Tak Glostrup og især David og Pernille, der lavede årets bedste miniputstævne, som vil blive husket med glæde af de mere end 50 spillere, der deltog. I køkkenet havde Pernille knoklet med at smøre mere end 100 sandwich til frokost, hvor jeg selv med stor fryd nåede at guffe 3 forskellige.

Mickey Lund

   
D.C.F | Turneringsplan | Kalender | Resultater | Stillinger | Links | Udvalg | Klubadresser | Arkiv | Statistik |

designed by: webManiacs